PULMA ABC

I. ETTEVALMISTUS PULMAPEOKS

Pulma ette valmistades on otsuste tegemisel olulised teie mõlema arvamused! Varuge kannatust, leidke aega teineteise ärakuulamiseks ja olulise mõistmiseks!

Mis on kihlused?
Klassikaliseks kihlasõrmuseks on peetud läbi aegade kuldsõrmust väikese teemantkiviga. Vana uskumuse kohaselt oli ka Amori nooleots teemandist. Sõrmus antakse üle kinnises karbis, saaja avab karbi ning kinkija paneb sõrmuse sõrme. Valdavalt kantakse kihlasõrmust vasaku käe nimeta sõrmes, kuid see võib olla erinevate rahvaste juures erinev. Kihluse katkemise korral tagastatakse sõrmus kinkijale. Kui katkestajaks pooleks on sõrmusekinkija, siis sõrmust ei tagastata.
Kihlusi võib tähistada romantiliselt, kahekesi, kuid kui Teil on soovi ja tahtmist, siis võib korraldada kihluspeo. Kihluspidu on tavaliselt lühike ja lõbus koosviibimise hetk lähedaste sugulaste ja parimate sõpradega.

Mis on kosjad?
Kosjas käimine on väga vana ja levinud komme. Tõelistele kosjadele eelnesid veel eelkosjad, kus pidi selguma kosjade sobivus. Kui `väikesed viinad` vastu võeti, siis oli see kinnituseks, et ka kosjad vastu võetakse. Kui kosjaviinad vastu võetud ja ära joodud, siis tuli aeg minna kirikusse lugema ehk kirikus hõigati 3-l pühapäeval maha, et sel päeval astuvad abiellu Mari ja Jüri. Kirikus maha lugemas käimise ja pulmapäeva vahelist aega kutsutakse kihlaajaks. Kaasaajal võib kihluseks pidada neid kuid, mis kuluvad abielusoovi teatamisest vanematele, sugulastele, sõpradele kuni ametliku abieluliidu sõlmimiseni. See on abielulubadus, mille Te annate teineteisele ja kinnitate traditsioonide kohaselt kihlasõrmusega.

PULMADE PLANEERIMINE

Mis oleks vaja läbi mõelda enne esimest kohtumist pulmakorraldaja või pulmavanemaga!?!
Mis stiilis ja kus teie pulm toimuda võiks?
Kus kohas ja mis kell võiks aset leida teie abielu registreerimine-laulatus?
Kas tseremoonial viibite te kahekesi, koos vanematega või kogu pulmarahvaga?
Kui palju oleks külalisi teie pulmas?
Millisest rahvusest on pulmalised?
Milline muusika võiks olla tseremoonial ja milline pulmapeol?
Mis aastaajal pulmapidu toimub ja kuidas see ühendub teie pulma visiooniga?
Kas pidulikule tseremooniale järgneb traditsiooniline pulmapidu lossis, mõisas, turismitalus, peomajas või -telgis?
Kas on plaanis pulmalistega ühine lõuna-, õhtusöök, või väike vastuvõtt ja koosviibimine kerge püstijalalaua ning vahuveiniga.
Millal ja kas toimub pulmareis, mesinädalad? Kuhu suundute pulmaööl?
Kas pulmarongis tehakse vahepeatusi – nimetseremoonia, kurepesa külastus, puu istutamine, kelle või mille juurest läbi sõidetakse, auväravad jne.
Milliseid pulmapeo kombeid, rituaale, mänge, võistlusi ja tegevusi soovite ja millistele ei ole teie pulmapeol kohta?

Kes on pulmavanem?
Ta on kogemustega õhtujuht ja tseremooniameister, kes aitab pulma ette valmistada ja viib selle ka tegusalt lõpuni, vaatamata kõigile, mida võib ühel pulmapeol ette tulla! Ta on teie esimene abiline, kaitsja ja lohutaja! Sobivat pulmavanemat soovitan hakata otsima vähemalt pool aastat enne pulmapidu. Kohtuge kindlasti mitme pulmavanemaga, siis on piisavalt aega teha õige otsus. Katsuge aru saada, kas pulmavanema nägemus pulmast ühtib teie omaga! Kas ta arvestab piisavalt Teie soovidega? Kas tal on pakkuda sobilikud tegevused, rituaalid ja pulmakombed, mida soovite oma pulmas teha. Kas teil on üks nn. „veregrupp, hingamine ja tunnetus”?

Kes on pulmakorraldaja?
Pulmakorraldaja peab olema oma ala professionaal – täpne ja sihikindel organisaator – pulmapeo projektijuht. Ta peab pakkuma sobilikke teenuseid, mõistes teie soovitud tervikpilti pulmast. Pulmakorraldaja peab olema Teie nõustaja, soovitaja, ökonomist ning logistik pulma ette valmistades ja pulmapeo ajal. Pulmapidu ette valmistades, peate pulmakorraldaja abi kasutades, saama vabastada ennast sobilike teenuste otsimisest,  paljudest siduvatest kohustustest, detailide meelespidamisest ning aeganõudvatest pisiasjadest. Heal pulmakorraldajal peab olema hea vaist, stiilitunnetus, sõnaseadmise oskus, korrektne välimus, huumorisoon ja fantaasia. Ta on kohusetundlik ning täpne „meeskonnamängija”.

NÕUANDEID PRUUTPAARIDELE

Soovitaksin isegi enne avalduste (vajalik mõlema sooviavaldaja kohalviibimine passidega) sisseviimist perekonnaseisuosakonda, leida professionaalne pulmaorganisaator e. pädev pulmavanem, kellega läbi arutada kõik pulmaga seonduv. Mis siin salata kõigepealt peaksite üle vaatama, arvestama oma rahalised võimalused pulma korraldamiseks ja seejärel laskma pulmaorganisaatoril välja pakkuda erinevaid, fantaasiarikkaid versioone teie pulma korraldamiseks vastavalt võimalustele.
Uskuge, palju asju saab organiseerida ka väiksemate kulutustega kui esialgu tundub!
Küsige nõu vanematelt ja suhtuge neisse lugupidavalt, seejuures ärge unustage, et abiellute ju ikkagi teie!

Mõelge läbi oma tutvusringkond ja sugulased, äkki saab keegi millegagi kasulik olla. Peaasi, et kontroll kõige toimuva suhtes oleks pulmaorganisaatori käes! Muidu võib juhtuda, et pulmas on 3 pulmatorti, aga ansambli peale pole keegi mõelnud!

Mida või keda oleks vaja veel broneerida pikalt ette?

Mõis, turismitalu, peomaja, peotelk – tuleb leida vastavalt pulma stiilile stsenaariumile ja loomulikult külaliste arvule, pidu õnnestub kindlasti kui valida ruum kuhu mahub ära nii ansambel, tantsupõrand kui ka peolauad / ruumi suurust ühe inimese kohta arvestatakse umbes 3 ruutmeetrit / lauas ühele inimesele 60×40 cm. / laudade ümber peaksid olema paigutatud liigutatavad toolid / toolidele arvestatakse liikumisruumi 1 m. s.t. et toole pole soovitatav paigutada vastu seina / laudade paigutamisel arvestatakse reeglit, et üks laudadest on pealaud, mille ümber istuvad sündmuse peategelased ja tähtsamad külalised ning teised lauad on kõrvallauad / lavaesine peab olema pealauast segamatult nähtav / parem kui peategelased poleks seljaga akna poole / ruumi servas võiks valmis olla kingitustelaud, lillelaud, kohvilaud ja soovikorral napsulaud peenematele markidele/ etiketi järgi külaliste toodud lilli peolauale ei panda, see kaunistatakse ära juba enne / kui külaliste seas on palju ööbida soovijaid, siis tuleb mõelda ruumide valikul ka sellele!

Küsige mis võimalusi peomaja & firma pakub: peosaal, ööbimine, saun, pesemisvõimalused, tualetid, noorpaari sviit, valvega parkla, hommikusöök jne. Kuni küsimusteni: mis ajani võite maja kasutada, kus tohib suitsetada, kes garanteerib turvalisuse, aga kui läheb elekter ära, kes koristab, kas maja on ikka soe, aga kui peokäigus puruneb midagi, kas on kellaajalisi piiranguid millest noorpaar peaks teadma, kui palju see kõik kokku maksab ja kas saaksite teha garantiikirja kõige pakutava kohta?

Kogu eelnev jutt oli siis pikema peo kohta, aga pulmavastuvõttu saab korraldada ka püstijalalauaga. Laud kaetakse sellisel juhul registreerimiskohas või selle läheduses. Vastuvõtt kestab 1-1,5 tundi. Ruumis peaks aga siis olema toole vanemate inimeste tarvis. Kui pulmavastuvõtt toimub 1,5 tunnise püstijalalauana, siis tuleb seda ka kutsel kajastada, vastasel juhul lõpeb teie pulm kogu külaliste meelehärmiga!

Ansambel – pulmas peaks olema elav muusika, vastavalt Teie maitsele, stiilile ja ruumi suurusele! Kindlasti on pulmavanemal siinkohal natuke õigust kaasa rääkida, kuna nemad koos peavad hakkama sündmust vedama.

Fotograaf – soovitan tellida professionaalne fotograaf ka kogu pulmapidu jäädvustama, uskuge, professionaal leiab hoopis tabavamaid hetki teie pulmapeolt kui “õemees Ants” oma fotokaga. Ja leidke 1,5-2 tundi ennem registreerimist fotograafi jaoks. Milleks? Pärast näete ja tänate! Ah, ja kui hind tundub soolane, siis mõelge ka selle peale, et fotograafi & filmimehe töö ei lõpe veel pulmas! Tundide pikkune montaaž, soovi korral helindamine ja kujundamine võtab tundide kaupa aega.

Kutsed – võib joonistada ise, tellida trükikojast, osta kauplusest või lasta valmistada kujundusfirmas / mingil juhul ei sobi pulmakutseks kiiruga poest ostetud tavaline lillekaart. Kutsega on vaja edastada täpne informatsioon!
Pöördumine – märgitakse ära kutsutava ees- ja perekonnanimi. Kui on tegemist abielupaariga, siis märgitakse ühele kutsele mõlema nimed või suunatakse kogu perekonnale, sest peresündmusest võtavad tavaliselt osa ka lapsed. Mitte abielusolijad on kena kutsuda eraldi kutsekaartidega, mis on paigutatud ühte ümbrikku.
Sündmus – antud juhul abielu registreerimine ja pulmapidu. Kui aga pulmapidu ei toimu, märgitakse muu ürituse nimetus (väike koosviibimine, pokaal šampanjat, pidulik lõunasöök, õhtusöök vms.).

Aeg – märgitakse kellaajaliselt alguse kaudu.
Kuupäev – näit. 22. juuli 2014. aastal kell 16.00
Koht – märgitakse aadressi näol. Kui on vaja lisada täpsemat informatsiooni kohaletuleku kohta, siis ei kirjutata seda kutsele, vaid vahelehele.
Kutsujad – need on pruut ja peigmees nimeliselt.
Ära võib tuua veel:

Riietus – valitakse sündmusest ja kohast lähtuvalt. Märgitakse kutse alla vasakusse nurka. Äraütlemisel – palun teatada numbril. Kingiinfo – see on juba stiili ja tunnetuse küsimus

Kingitus – kingituste nimekiri/ kingikonto/lillekonto/kingitused ümbrikus).

Pulmariided – võib osta või rentida/teistkordsel abielu sõlmiv pruut ei kanna valget loori/pruutkleit ei pea olema tingimata valge/arvestage peo stiili ja seda, et peate selles riietuses end mugavalt tundma terve pika päeva

FloristStilist kindlasti on see inimene, kes oskab nõu anda, mis lilled ja mis toonid võiksid kogu teie tähtsündmust läbida arvestades peo stiili, riideid, soengut, peoruume, kirikut, pulmaautot ja loomulikult noorpaari isikupärasust. . Lp. Peigmees! Kingituse võlu on aga siiski kõige suurem kui pruudikimp teie armsamale teiepoolse üllatusena tuleb!

Juuksur & jumestaja – vajadusel saate alustada juba varakult iluprotseduuridega ja proovimeikidega, et tähtsal päeval “üllatusi” poleks.

Pulmaauto & hobuvanker – selle värvi ja täpse markeeringu peaksite floristile teatama / autojuht & kutsar peaks ka väga hea välja nägema, teadma täpset marsruuti ning tundma kella! Praktika näitab, et suvaline sõber “rallimees” ei sobi sellel päeval esiautoks mitte!

Pulmavideo – soovitan tellida omaala-professionaali, et oleks mida järeltulevatele põlvedele ka näidata! Teatage alguse täpne asukoht ja kellaaeg või soovite päeva jäädvustada juba alates ärkamisest?

Toitlustajad & teenindajad – rääkige läbi varakult: sampuse laud, menüü, nõudmised teenindamisel, riietus ettekandjatel, alkoholi valik, kohamaks inimese kohta, millal teatate külaliste lõpparvu, ega toit mõne tunniga otsa saa, mis kellaks peavad olema ettevalmistused peoruumis lõppenud, mis kellaks ootate sooja toitu, kes koristab laua ja ruumid, mis kellani teenindatakse, kas on ka mingisugused kella-ajalised piirangud millest noorpaar peaks teadlik olema, mis on lõppsumma ja kas oleks võimalik ka garantiikiri teha kõige kokkulepitu suhtes?

Tort – pulmade kroon (otsustage milline ja kui suur see peaks olema, tellige koos kohaletoomisega ja valmis seadmisega, sest on esinenud väga inetuid lugusid, kus kihilist pulmatorti pole mingi valemiga võimalik kohapeal ise kokku monteerida! / põnev sündmus pulmas on alati tordi esimese tüki käsikäes lahtilõikamine värske abielupaari poolt / kuna, seda sündmust soovitakse alati jäädvustada, siis lõigake võimalikult rahulikult ja proovige veel kaasale viimast korda varvastele astuda, et selgeks teha kelle kätte siiski majas võim jääb!?)

Sõrmused & graveering – sõrmuste valik on tänapäeval väga lai ja kindlasti leiate juveeliärist just teie maitsele sobiva abielu sümboli.

Laulikud & tänukaardid – kindlasti küsi nõu firma valikul pulmakorraldaja käest kui te just ei taha mingil põhjusel, et tema sellega tegeleb.

Pulmalipp – ilus komme on pulmamajja saabudes heisata Eesti vabariigi lipp, aga peosaali võib teha ka pulmalipu. Lipul võiksid olla suurelt teie nimed jne. Pulmalipuga seonduvad pulma käigus “lipuvalvur” ja “lipuvargad”! Kui lipp ära varastatakse peab lipuvalvur vardasse andma enda püksid – tore pulmakomme!

Üllatused & muud esinejad – pulma võib ilmestada ju veel mõne üllatusega, näiteks mõne tuntud laulja, näitleja, mustkunstniku, artisti, tuleshowga jne. Küsi pulmavanemalt! Kuidas on meil lood avavalsi tantsimisega? Äkki peaksite mõned tantsutunnid võtma? Kena komme on enne pulmi korraldada sõpradega poissmeesteõhtu & tütarlasteõhtu.

Vajadusel leppige enne pulma sõpradega kokku, kes hoolitseb mingi osa eest pulmas, muidugi juhul kui te pole selle tarbeks palganud omaala professionaale. Teie ei pea ega tohigi sülti lauale vedada ja lilli vaasi paigutada!

LAULATUS e. kristlik abielu.

Mis on laulatus?
Laulatus on kristliku abielulepingu sõlmimine ja abielu algus. Lisaks on laulatus Jumala õnnistuse ja abi palumine abiellunuile abielutõotuse täitmiseks ja vastastikku jagatava ning vastu võetava abielusideme – abieluliidu – õiguslik kinnitamine kiriku poolt. Kuna abielulepingu sisu on määratud Jumala sõna poolt, tuleneb sellest ka vastutus Jumala ees.

Millised on laulatuse eeltingimused?
 – Mõlemad abiellujad peavad olema ristitud.
– Abiellujad peavad olema õigusvõimelised, s.t. neil ei või olla kiriklikke või riiklikke abielutakistusi.
– Abiellujad peavad olema riiklikult registreeritud või sõlmima riikliku abielu koos laulatusega.
– Mõlema poole vallalisus.

Abiellumissoovist tuleb õpetajale teatada aegsasti (vähemalt kuu) enne laulatust.
Õpetajaga räägitakse läbi kõik abielu ja laulatust puudutavad küsimused. Seoses sellega või iseseisvalt võib anda abielulubaduse (nn. kihlus).

Kes ja kus laulatab?
Õigus laulatada on kindlatel, seda õigust omavatel kirikuõpetajal. Laulatatakse üldjuhul kirikus, traditsiooniliselt kodukohas ja oma vaimuliku poolt. Erandina võib laulatus toimuda ka mõnes teises väärikas kohas ja abiellujate nõusolekul mõne teise õpetaja poolt mõnes teises kirikus. Soovitav on, et perekond jääks kogudusse, mis elukohale lähemal.

Riiklik abielu sõlmimine kirikus.

Laulatus toimub kirikus kehtestatud korra kohaselt, millega saab eelnevalt tutvuda. Võimaluse korral arvestatakse laulatusel abiellujate soove – näiteks laulude, muusika, ja kiriku kaunistamise osas. Laulatada võib pidulikult, paljude külaliste osavõtul või ka eraviisiliselt. Laulatusel pannakse sõrme sõrmused kristliku abielu tunnusena ning antakse laulatustunnistus. Laulatusega võib siduda riikliku abielu sõlmimise. Vaimulikul (mitte kõigil) on perekonnaametniku õigused. Seetõttu võib laulatus olla ühtaegu riiklikuks abielu sõlmimiseks. Vastavalt seadusele tuleb sooviavalduse blanketid täita mitte varem kui kolm kuud ja mitte hiljem kui üks kuu ennem laulatuspäeva. Avalduse täitmisele peavad mõlemad sooviavaldajad ilmuma koos, võttes kaasa passi. Abielu sõlmimise ajaks tuleb maksuametile tasuda riigilõivu.
Laulatuspäeval annavad abiellujad allkirjad riiklikule abieluaktile ja saavad ABIELUTUNNISTUSE.

 

II. PULMAPÄEV

Sööge hommikul korralikult!
Kui olete pulmakorralduse usaldanud professionaalidele, siis ärge muretsege vaid nautige pidupäeva!

Abielutseremooniale tuleb kaasa võtta passid ja sõrmused.
Juuksurisse minge õigeaegselt, et vältida hilisemaid ajagraafikust kõrvalekaldumisi. Peigmehel on aeg pruudikimbule järgi minna. Pulmaauto võiks järgi tulla juba juuksurisse. Broneerige vähemalt 2 tundi fotograafile, ajalooliste fotode lavastamiseks loodudes või stuudios.

Kohale oodatakse teid 15 minutit enne tseremooniat, kui lavastuslikult ei ole teisiti planeeritud.
Külalised juhatab saali kas pulmavanem või vastav perekonnaseisuosakonna inimene.
Tseremoonia ajaks lülitatakse loomulikult mobiiltelefonid välja!
Noorpaarile selgitatakse eelnevalt kõiki toiminguid-samme, mis neid ees ootab.
Pruut on Peigmehe VASKUL käel, naisena asub Mehe PAREMAL käel!

PIDULIK ABIELUTSEREMOONIA

Oma soovitud muusikavalik ja esinejad tseremooniaks tehke varakult! Tavaliselt alustab tseremooniameister lühikese sissejuhatava sõnavõtuga, kus ta teatab kahe inimese soovist astuda abiellu. Tseremoonia tipphetk on see kui kahe inimese abielu kuulutatakse sõlmituks ( juhul kui külalised istuvad peaksid nad püsti tõusma ).

Ametlikule osale järgnevad õnnitlused, lilled ja pildistamine. Kõigepealt soovivad noorpaarile õnne vanemad ja alles siis teised pulmalised. Õnnitluste ajaks astub noorpaari kõrvale lilleneiu/lillepeiu, kelle sülle antakse kingitavad lilled. Peale pidulikku abielu registreerimist on kombeks grupipilt teha (sinna on oodatud ka kõik need keda pulmapeole pole kutsutud).

Treppidest alla astudes võib pulmarahvas teie teele roosikroonlehti puistata ja värske abielumees võib ju naistki “kätel kanda”!

PULMARONG

Kindlasti peaks nüüd ennast tutvustama Pulmavanem ( kui varem seda võimalust ei ole) ja teatab edaspidistest plaanidest ning jagab autodele päevakohased valged lindid.

Peigmees aitab kõigepealt mõrsja autosse, alles siis siseneb juhipoolsest tagumisest uksest ise. Pulmaauto juht peaks alati peigmehe autosse juhatama. Lilled võiksid mahtuda mujale autosse, (kui floristid neid ise kaasa ei võta, et pulmaliste saabumisel oleks lilled peokohas juba kimpudesse seatud). Pulmaauto pagasiruumis võib olla juba niigi kitsas (auväravate-naps, pulmavanema kohver, noorpaari riided jne.). Auto esiistmele istub pulmavanem ( tihti on tal aga oma trantsport) või fotgraaf, pruutneitsi, peiupoiss, bestman jne., vastavalt vajadustele ja võimalustele. Kui on tegemist limusiiniga, võiksid mahtuda auto peale veel väikesed lilleneiud (kindlasti tunnevad nad end sama õnnelikena kui teie).
Kui sõit tuleb väga pikk (mida kindlasti ei soovitaks), ostke külalistele valmis mineraalvett ja tehke võimalusel peatusi. Sõidutempo peaks olema selline, et kõik järgi jõuaksid (olukorra sunnil on tavaliselt mõni vanem auto, vanaisa oma autoga jne.). Võimalusel ja soovi korral sõitke ikka läbi tutvumispaigast, lapsepõlvekodust, koolimajast, sünnitusmajast jne.
Traditsioonilised tegevused lõbusas autorongis on kurepesa külge tellimuslindi viimine/kaardi postitamine kurele, neiupõlvenime ära saatmine, patu/murekivi ärasaatmine-viskamine, joomine ühisest anumast, “võimu ja raha jagamine” jne.

Kui teele on üles seatud “auväravad”, on viisakas peatuda (organiseerijad on valmistanud ette “sobivuskatsed”, viivad neid noorpaariga läbi ja ootavad nn.”teemaksu” edasisõiduks; tühjad pudelid võetakse kaasa ja asendatakse tervetega). Aga kui on veel aega, võite läbi sõita looduskaunitest paikadest, linnustest, muuseumidest jne.

PEOKOHT

Kindlasti olete kokkadega kokku leppinud kellaaja, millal soe toit lauale kantakse aga arvestage kindlasti, et aega kulub veel enda sätitamisele-kohendamisele, tervisejoogilauale, sõnavõttudele, klaaside kokkulöömisele, piltidele pulmalistega, jne.
Peaasi, et pulmarahvast liiga ära ei väntsuta! Arvestada tuleks ka “onu Velloga”, kes kella viie ajal hommikul hakkas bussiga pulma sõitma ja nii väga tahaks juba midagi hamba alla pista!

Pulmamajja jõudes heisake kindlasti Eesti Vabariigi lipp, sest on ju teie pere-konna tähtsündmus. Andke külalistele pisut aega sirutamiseks ja kohendamiseks.
Saate ka ennast pisut kohendada (spetsiaalselt teile mõeldud toas), sest kõik on ju pulmavanema poolt organiseeritud nii kuis peab (lilled vaasidesse, autokaunistus peomajja, külalistele maja-võimaluste tutvustamine, külaliste saali juhatamine, noorpaari vastu võtmiseks valmistumine jne.)

Noorpaar, pulmapeo ajal liikuge alati koos ja ärge kaduge võimalusel pulmarahva seast! Naeratage, võtke vastu parimad õnnesoovid ja kingitused (nende jaoks on kindlasti varem valmis pandud eraldi laud).

Aeg on asuda tervituslaua juurde.
Ilus komme on süüdata noorpaari auks “eluküünal” kõige sinna juurde kuuluvate traditsioonidega. Tervituslaual jookide valikut pole, siin on ainult šampanja ja lastele ning autojuhtidele mineraalvesi vms. šampanja on, kas vahetult valatud pokaalidesse või tehakse seda aupaukudega kohapeal (see oleneb maitsest ja teenindajatest). Tervituslaual ei serveerita suupisteid.

PULMAPIDU

Pruut istub peiu paremal käel!
Pruudikimp asetatakse spetsiaalsele alusele või vaasi, mitte lauale.
Eesti pulma traditsioonide kohaselt istuvad Pruudi kõrval peigmehe vanemad ja peigmehe kõrval pruudi vanemad. Peale neid õed-vennad, vanavanemad, onud-tädid jne. Noorpaari kõrvale võivad istuda ka õed-vennad või vanavanemad.
See on teie pulmapäev ja otsustate teie – kes kuskil istub!

Kõigepealt süüakse praad ja alles seejärel külmlaud. Teenindajate puudumisel, pulmavanem valib vajadusel välja “kelnerid” ja “praad” võibki tulla. Minu arvates peaks sooja toitu serveerima vaagnatel, mitte valmis portsjon taldrikutel, sest mõni võtaks kohe kaks liharulli, aga venna pruut ainult toorsalatit. Praetaldrikute vahetamine peale söömist külmroataldrikute vastu tundub mõnes pulmas koomiline-kolistamine teenindajate poolt (lähtugem olukorrast, stiilist!).

Kindlasti annab pulmavanem veel ettevalmistatud nimekirja alusel ametitiitleid-ülesandeid pulmarahvale, räägib kodukorrast (kus suitsetame, kuhu on võimalik vajadusel puhkama heita, kuhu ööseks autod parkida jne.)

Lauas võib teha tutvustust – igaüks tõuseb püsti ja tutvustab ennast (kuigi on muid võimalusi; seltskonnad ümarlaudade puhul, perekondliku, sõpruskondliku ja sotsiaalse sidususe pinnal.

Noorpaari avavalss! See sümboliseerib nn. elutantsu algust! Kõigepealt tantsib  noorpaar, siis vanemad ja lõpuks ühineb kogu pulmarahvas. Kui on noorpaaril eriliselt seatud liikumisega showtants, siis ühinevad vanemad ja pulmalised teise tantsu ajal.

Uuemal ajal on kombeks ka alustada noorpaari avatantsu isaga, või teha seda eraldi tantsuga kus tantsu lõpuosas annab isa tütre üle peiule.

Liikuge kogu aeg koos ja võtke julgelt osa pulmamängudest ja traditsioonidest!
Pulmamänge valib pulmavanem alati kohapeal, vastavalt: miljööle, ruumile, rahvale, kellaajale, stiilile ja mis siin salata, tihti ka üldsuse joobeastmele. Tantsimise ja mängude vahepeal tehke lühivisiite külaliste juurde lauda. Jätab hea mulje!

Vanemate tänamine!

Pidulik pulmatordi lahtilõikamine!
Tordi võiksite lahti lõigata käsikäes (loomulikult väikese osa sellest), nii et pruudi käsi all ja peiu käsi peal. Kindlasti tahetakse seda auväärt sündmust jäädvustada, nii et püüdke poseerida ja ärge liialt kiirustage! Näiteks pange lahtilõigatud tükk ühisele taldrikule ja söötke risti üle selle üksteist. Ja veel võib vana uskumuse järgi viimast korda selgeks teha, kelle kätte majas siiski võim jääb – püüdes tordilõikamise ajal kannaga koputada vastu maad.

Pulmaoksjon!
Pulmaoksjon ei ole tänapäeval välja mõeldud pulmamäng, et lihtsalt raha kerjata. See raha mis oksjoniga saadi, oli noorpaari ÕNNERAHA. Esimene ühine teenitud raha! Raha kogumisest on märgid, kirjalikud allikad juba 18 sajandist,  kui peiupoisid läksid riidu pruudi veimede jagamisel, et kes saab selle või teise põllepaela. Raudkäsi ehk pruudipoolne pulmaema ja juht oli siis ikka ütelnud, et “Paela saab see kes rohkem maksab!” See oligi ju oksjon!

Tanutamine ja põlletamine!
Üks tähtsamaid kombetalitusi vanade eestlaste pulmades oli tanutamine – naise peakatte (tanu, rätik, linik, müts) mõrsjale pähepanemine. Alles selle toiminguga muutus neiu abielunaiseks ja teda hakati pidama noorikuks. Sajandivahetusel hakkas tanutamist asendama nn. pruudipärja mahamängimine.

Pruudipärja tantsumäng!
Kõik vallalised kogunevad ringi. Liigutakse ringis ja lauldakse “Pruudipärja laulu” Weberi ooperist “Nõidkütt”, noorpaar liigub ringi keskel vasturingi. Viimase värsi ajal pannakse ühele tüdrukutest pähe mõrsja peas olev pärg ja ühele noormeestest peiu peas olnud kaabu (“pruudipärg” ja kaabu ei ole noorpaari peaehteks hommikust alates, vaid vahetult enne mängimist). Noorpaar peaks siinkohal välja valima just selle paari, kes nende arvates järgmisena tõepoolest abiellub. “Pruudipärga” on mängitud traditsiooniliselt kell 12 öösel, kui pole eelnevalt kokku lepitud teisiti. Peale “Pruudipärja” mängimist võib nn. “uus noorpaar” teha ringi keskel endi auks avavalsi.

Ilutulestik pulmapeol!
Peale keskööd või antavatest oludest lähtudes  enne 23.00 on pulmades kombeks korraldatud ilutulestikku. Kaunis on saata taevalaotusse kuumaõhu laternad. Noorpaari ära sõites süttib palju vulkaane, mille sädeluses lahkub pulmaauto Teiega. Valikud on suured ja emotsioon võimas. Uskuge õigel ajal ja õiges kohas on see võimas emotsioon

Pulmapeo ametliku osa lõpetamine!
Tänage kindlasti kõiki pulmalisi kohalolemise, kingituste ja toreda peo eest! Tänage vanemaid, muusikuid, häid abilisi, vabatahtlikke organisaatorit jne … jääte meelde ja tekitate sooja tunde südamesse, et veel paremini oma rolli järgnevates pulmades täita, mine sa tea võibolla teie laste pulmas?!

Nüüd on aeg lahkuda kas hetkeks või minna kuhugile pulmaööd nautima! Lubatud on kindlasti ka jääda sõprade – sugulastega aga vabamalt riietuda ja loomulikult jätkuvat pulmapidu edasi nautida!

Olgu see Teil viimane kord! Nautige ja armastage üksteist!

Martin Liivet
www.pulmad.ee “Aasta Tegija 2007”